Bezpłatne wsparcie dla osób potrzebujących

Bezpłatne wsparcie dla osób potrzebujących

Asystent osoby niepełnosprawnej, asystent rodziny, wsparcie seniora czy Bank Żywności – to tylko niektóre z form pomocy, jakie bełchatowianom oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzięki temu osoby, które z na co dzień borykają się z różnymi problemami (zdrowotnymi bądź społecznymi), mogą liczyć na wsparcie w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić.

Bełchatowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje wiele rodzajów usług dla osób i rodzin potrzebujących stałej lub jednorazowej pomocy. W tym celu wykorzystuje różne narzędzia, takie jak praca socjalna, zasiłki, pomoc i doradztwo. – Zależy nam na tym, by oferta kierowana m.in. do mieszkańców Bełchatowa, którzy potrzebują wsparcia, była coraz lepsza, coraz bogatsza. Zawsze warto w takie inicjatywy inwestować. Chętnie angażujemy się we wszelkie inicjatywy i projekty, których celem jest pomoc ludziom chorym i niesamodzielnym. Dzięki temu możemy skuteczniej przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Jedną z form wsparcia, z jakiej od dwóch lat mogą korzystać bełchatowianie, jest asystent osoby niepełnosprawnej. Obecnie z takiej formy pomocy korzysta 20 niepełnosprawnych i niesamodzielnych (w tym 9 poruszających się na wózkach inwalidzkich) mieszkańców. Usługi asystenckie są niezwykle pomocne nie tylko dla uczestników projektu, ale są także ogromnym odciążeniem dla członków rodziny. Dzięki pomocy asystenta osoby niepełnosprawne mogą podejmować aktywność społeczną. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu codziennych czynności tj. pójście do sklepu, kina, na koncert, do urzędu, rodziny i znajomych. Warto podkreślić, że usługa asystencka jest bezpłatna i świadczona w sposób uwzględniający rodzaj i stopień niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby uczestników projektu.

Asystent osoby niepełnosprawnej to nie jedyna pomoc, jaką można uzyskać w ramach dużego projektu, jaki miasto (a z jego ramienia MOPS) prowadzi wraz z kilkoma partnerami z terenu całego powiatu. Mowa o Centrum Usług Środowiskowych. Dodatkowo pięciu opiekunów świadczy także usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania osób potrzebujących wsparcia. Z tego rozwiązania korzysta obecnie w naszym mieście 17 osób.

Ponadto została rozszerzona działalności świetlic – „Ster” i „Promyk”, w których dodatkowe zajęcia z języków polskiego oraz angielskiego, matematyki, informatyki, a także spotkania sportowo-taneczne ma zapewnionych blisko 40 dzieci. Ponadto w „Sterze” odbywają się zajęcia z twórczej integracji, a w wakacje 20 dzieci uczestniczyło w obozie terapeutycznym. Z myślą o niepełnosprawnych dzieciach i młodzieży Świetlica Środowiskowa przy ul. Hubala działająca w ramach Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań” organizuje szereg zajęć, m.in. kompetencje z języka polskiego i elementy języka angielskiego, kompetencje matematyczne, informatyczne, podnoszące świadomość i ekspresję kulturalną, społeczne i obywatelskie.

Ważną częścią projektu jest Dom Dziennego Pobytu. Placówka przy ul. Żeromskiego czynna jest w dni robocze. Udział w zajęciach ogólnorozwojowych, usprawniających i dydaktycznych mogą wziąć niesamodzielni mieszkańcy powiatu bełchatowskiego – warto podkreślić, że chętni mogą także skorzystać z transportu.

Centrum Usług Środowiskowych to także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki.. Wypożyczalnia działa w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W projekcie uczestniczy 5 placówek z Bełchatowa, Ruśca i Zelowa. Wszystkie prowadzone do końca stycznia 2023 roku w ramach CUŚ działania kosztować będą nieco ponad 6,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ok. 6 mln zł.

Szczegółowe informacje na temat pomocy, jaką oferuje Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, znajdują się na stronie placówki http://www.mopsbelchatow.pl/. Można także zadzwonić do MOPS-u pod numer 44 635 51 00.

Źródło: Urząd Miejski w Bełchatowie

Previous Spróbuj smakołyków z czterech stron świata
Next Darmowe szkolenia z zakresu pszczelarstwa

Może to Ci się spodoba

Rozmawiali o edukacji i rynku pracy

Współpraca między edukacją, rynkiem pracy i biznesem to główny temat trwającej właśnie konferencji, którą patronatem objęła m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Uczestnicy wydarzenia, a wśród nich także wiceprezydent Bełchatowa Dariusz

Inauguracja „Bezpiecznych Wakacji 2017” z sądeckimi policjantami

Bezpieczne Wakacje 2017 uważamy za otwarte! Takim okrzykiem w minioną sobotę (24 czerwca), zainaugurowano rozpoczynające się wakacje. Festyn na płycie rynku odbył się z udziałem sądeckich policjantów, którzy promowali zasady

Szybkie i bezproblemowe modelowanie nosa – poznaj metodę polecaną przez ekspertów!

Wygląd zewnętrzny to nie tylko kwestia upodobań estetycznych. To także – jeśli nie przede wszystkim – istotny czynnik w kontekście naszego samopoczucia. Dla wielu osób problematycznym obszarem jest w tym

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź