Bezpłatne wsparcie dla osób potrzebujących

Bezpłatne wsparcie dla osób potrzebujących

Asystent osoby niepełnosprawnej, asystent rodziny, wsparcie seniora czy Bank Żywności – to tylko niektóre z form pomocy, jakie bełchatowianom oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzięki temu osoby, które z na co dzień borykają się z różnymi problemami (zdrowotnymi bądź społecznymi), mogą liczyć na wsparcie w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić.

Bełchatowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje wiele rodzajów usług dla osób i rodzin potrzebujących stałej lub jednorazowej pomocy. W tym celu wykorzystuje różne narzędzia, takie jak praca socjalna, zasiłki, pomoc i doradztwo. – Zależy nam na tym, by oferta kierowana m.in. do mieszkańców Bełchatowa, którzy potrzebują wsparcia, była coraz lepsza, coraz bogatsza. Zawsze warto w takie inicjatywy inwestować. Chętnie angażujemy się we wszelkie inicjatywy i projekty, których celem jest pomoc ludziom chorym i niesamodzielnym. Dzięki temu możemy skuteczniej przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Jedną z form wsparcia, z jakiej od dwóch lat mogą korzystać bełchatowianie, jest asystent osoby niepełnosprawnej. Obecnie z takiej formy pomocy korzysta 20 niepełnosprawnych i niesamodzielnych (w tym 9 poruszających się na wózkach inwalidzkich) mieszkańców. Usługi asystenckie są niezwykle pomocne nie tylko dla uczestników projektu, ale są także ogromnym odciążeniem dla członków rodziny. Dzięki pomocy asystenta osoby niepełnosprawne mogą podejmować aktywność społeczną. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu codziennych czynności tj. pójście do sklepu, kina, na koncert, do urzędu, rodziny i znajomych. Warto podkreślić, że usługa asystencka jest bezpłatna i świadczona w sposób uwzględniający rodzaj i stopień niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby uczestników projektu.

Asystent osoby niepełnosprawnej to nie jedyna pomoc, jaką można uzyskać w ramach dużego projektu, jaki miasto (a z jego ramienia MOPS) prowadzi wraz z kilkoma partnerami z terenu całego powiatu. Mowa o Centrum Usług Środowiskowych. Dodatkowo pięciu opiekunów świadczy także usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania osób potrzebujących wsparcia. Z tego rozwiązania korzysta obecnie w naszym mieście 17 osób.

Ponadto została rozszerzona działalności świetlic – „Ster” i „Promyk”, w których dodatkowe zajęcia z języków polskiego oraz angielskiego, matematyki, informatyki, a także spotkania sportowo-taneczne ma zapewnionych blisko 40 dzieci. Ponadto w “Sterze” odbywają się zajęcia z twórczej integracji, a w wakacje 20 dzieci uczestniczyło w obozie terapeutycznym. Z myślą o niepełnosprawnych dzieciach i młodzieży Świetlica Środowiskowa przy ul. Hubala działająca w ramach Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań” organizuje szereg zajęć, m.in. kompetencje z języka polskiego i elementy języka angielskiego, kompetencje matematyczne, informatyczne, podnoszące świadomość i ekspresję kulturalną, społeczne i obywatelskie.

Ważną częścią projektu jest Dom Dziennego Pobytu. Placówka przy ul. Żeromskiego czynna jest w dni robocze. Udział w zajęciach ogólnorozwojowych, usprawniających i dydaktycznych mogą wziąć niesamodzielni mieszkańcy powiatu bełchatowskiego – warto podkreślić, że chętni mogą także skorzystać z transportu.

Centrum Usług Środowiskowych to także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki.. Wypożyczalnia działa w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W projekcie uczestniczy 5 placówek z Bełchatowa, Ruśca i Zelowa. Wszystkie prowadzone do końca stycznia 2023 roku w ramach CUŚ działania kosztować będą nieco ponad 6,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to ok. 6 mln zł.

Szczegółowe informacje na temat pomocy, jaką oferuje Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, znajdują się na stronie placówki http://www.mopsbelchatow.pl/. Można także zadzwonić do MOPS-u pod numer 44 635 51 00.

Źródło: Urząd Miejski w Bełchatowie

Previous Spróbuj smakołyków z czterech stron świata
Next Darmowe szkolenia z zakresu pszczelarstwa

Może to Ci się spodoba

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu “Policjanci w służbie

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”. To tzw. „kurierzy” – grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało zatrzymanych z

Darmowe szkolenia z zakresu pszczelarstwa

Trwają zapisy na bezpłatne szkolenia online z zakresu pszczelarstwa. Fundacja EKOOSTOJA chce je przeprowadzić dla 200 zainteresowanych osób, z czego 60 miejsc przeznaczonych jest dla mieszkańców województwa łódzkiego. Szkolenia „Rozwój

Pół wieku razem – złote gody małżonków

Dwie bełchatowskie pary małżeńskie obchodzą właśnie Złote Gody. Podczas uroczystości w Muzeum Regionalnym na świętujących pięćdziesięciolecie małżeństwa czekały miłe słowa, kwiaty i medale za długoletnie pożycie przyznane przez prezydenta RP.

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

Budynek prokuratury oficjalnie otwarty

W piątek, 10 września, odbyło się otwarcie nowej siedziby bełchatowskiej Prokuratury Rejonowej. Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się m.in. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, szefowie prokuratur w Piotrkowie Trybunalskim i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź